A Világkupa harmadik fordulójában, a legjobb 32 között Lékó Péter a rajtlistán negyedik holland Anish Girivel mérkőzik meg, nagymesterünk játszik világossal a csütörtöki első partiban. A mai rájátszáson 15 továbbjutó helyért csatáztak, Giri könnyen győzte le a tavalyi kontinensbajnokot, az orosz Alekszandr Motiljevet. Óriási meglepetésre kiesett a háromszoros olimpiai bajnok Levon Aronjan, mindkét rapid partit elvesztette az ukrán Alekszandr Arescsenko ellen. A többi esélyes nem hibázott, fordulatos partikban, kisebb-nagyobb izgalmak után biztosították továbbjutásukat. Egy összecsapást a „hirtelen halál” parti döntötte el, az angol Michael Adams bírta jobban a tétet.

1442229179

Tizenöt továbbjutó hely sorsa dőlt el a mai rájátszáson. A nagy taktikázásra, a fokozott óvatosságra jellemzően tizenkét párharc során csak döntetlenek születtek a klasszikus gondolkodási idejű partikban, a döntést a gyorsított tempójú játszmákra bízták. Az amerikai Alekszandr Oniscsuk, a cseh Viktor Laznicka és a kínai Wei Yi az első parti megnyerése után elvesztették a második ütközetet, az orosz Szergej Karjakin, az angol Michael Adams és meglepetésre az ukrán Juri Vovk folytathatta a csatározást.

A küzdelmek a két 25-25 perces és lépésenként 10-10 másodperces bónusz idejű partikkal kezdődtek.

1442401432

Megkülönböztetett figyelemmel kísértük a holland Anish Giri és az orosz Alekszandr Motiljev küzdelmét. A rajtlistán negyedik Giri az első rapid partiban a világos bábukat vezette, Motiljev a 16. lépésben nagyot hibázott, súlyos anyagi veszteséget szenvedett, ellenállás nélkül vesztett. Giri a második partit is megnyerte, a 21 esztendős holland nagymester lesz Lékó Péter ellenfele a legjobb 32 között, sakkozónk világossal kezd. Giri különleges szériát tudhat magáénak, a Gran Chess Tour sorozat mindkét versenyét veretlenül játszotta végig.

Az első partik során a legnagyobb szenzációt az ukrán Alekszander Arescsenko sötéttel elért győzelme jelentette az örmény Levon Aronjannal szemben. Huszárvégjátékban, óriási kapkodásban 101 lépésben érvényesítette gyalogelőnyét. A St. Louis-i győztes, a háromszoros olimpiai bajnok nem tudott sötéttel javítani, kettős vereséggel búcsúzott a további küzdelmektől. Két éve Aronjan a harmadik fordulóban esett ki.

1442401394

Nyolcan biztosították kisebb-nagyobb izgalmakkal továbbjutásukat, az amerikai párbajban Hikaru Nakamura a második rapidpartiban győzött. Az egyiptomi Bassem Amin nagy ellenállást fejtett ki, az orosz Dmitrij Jakovenko volt a szerencsésebb. A 2011-es győztes orosz Peter Szvidler magabiztos játékot nyújtott, ahogy az azeri Tejmur Radzsabov is. Nagy csatában kapott ki a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan, az azeri Sahriyar Mamedgyarov messzire juthat. A vietnami Le Quang Liem is készülhet a folytatásra.

A következő körben 10-10 perces és 10-10 másodperces kétjátszmás csaták következtek. Az orosz Szergej Karjakin, Jevgenyij Tomasevszkij és Alekszandr Griscsuk nagyot küzdött a továbblépésért. Öt döntetlen után nyert a kínai Yu Yangyi.
Három helyért folytatódott az öldöklő küzdelem, 5-5 perces és lépésenként 3-3 másodperces összecsapásokra került sor. Az orosz Jan Jan Nepomnjacsij és a kínai Wei Yi örülhetett. Az angol Michael Adams a cseh Viktor Laznicka elleni párbaja a „hirtelen halál” partiban dőlt el Adams javára. Kettőjük csatájában a kilenc játszma közül hét(!) végződött döntéssel.

A 2. forduló rájátszásai:
2. Hikaru Nakamura (amerikai, 2814) – Samuel Shankland (amerikai, 2656) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(s), 1 – 0)

4. Anish Giri (holland, 2793) – Alekszandr Motiljev (orosz, 2649) 3 – 1 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0(v), 1 – 0)

7. Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2674) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2771) 2,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(s), döntetlen, döntetlen(v), 0 – 1)

9. Alekszander Arescsenko (ukrán, 2661) – Levon Aronjan (örmény, 2765) 3 – 1 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0(s), 1 – 0)

10. Dmitrij Jakovenko (orosz, 2748) – Bassem Amin (egyiptomi, 2636) 2,5 – 1,5 döntetlen, döntetlen, döntetlen(s), 1 – 0)

11. Alekszander Oniscsuk (amerikai, 2662) – Szergej Karjakin (orosz, 2762) 2 – 4 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen(s), döntetlen, 0 – 1(s), 0 – 1)

12. Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2758) – Nguyen Ngoc Truong Son (vietnami, 2634) 3,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(s), döntetlen, 1 – 0(v), döntetlen)

15. Viktor Laznicka (cseh, 2676) – Michael Adams (angol, 2742) 4 – 5 (1 – 0, 0 – 1, 0 – 1(v), 1 – 0, 0 – 1(v), 1 – 0, döntetlen(s), döntetlen, 0 – 1(s)

16. Peter Szvidler (orosz, 2727) – Liviu Dieter Nisipeanu (német, 2678) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0(v), döntetlen)

17. Ilia Szmirin (izraeli, 2655) – Tejmur Radzsabov (azeri, 2738) 1 – 3 (döntetlen, döntetlen, 0 – 1(s), 0 – 1)

19. Hou Ji-fan (kínai, 2671) – Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2736) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, 0 – 1(s), döntetlen)

22. Yu Yangyi (kínai, 2721) – Igor Liszij (orosz, 2671) 3,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(v), döntetlen, döntetlen(s), 1 – 0)

24. Wei Yi (kínai, 2734) – Juri Vovk (ukrán, 2624) 4,5 – 3,5 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen(v), döntetlen, 0 – 1(v), 1 – 0, 1 – 0(s), döntetlen)

28. Nyikita Vityjugov (orosz, 2725) – Le Quang Liem (vietnami, 2697) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(s), 0 – 1)

31. Jan Nepomnjacsij (orosz, 2705) – Laurent Fressinet (francia, 2702) 4,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(s), döntetlen, döntetlen(v), döntetlen, döntetlen(v), 1 – 0)

Csütörtöktől a legjobb 32 között már rangadókkal folytatódnak a csatározások. A sorsolás szeszélye folytán a két évvel ezelőtti finálé két résztvevője, az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik és Dmitrij Andrejkin is megmérkőzik egymással. A harmadik körbe 16 ország nagymesterei jutottak, többek között nyolc orosz, négy kínai és három-három amerikai, azeri és ukrán sakkozó.